dnes, utorok 19. 3. 2024
zamračené, dosť čerstvý severný vietor
vietorS, 6.21m/s

Kam za športom a oddychom

V katastrálnom území obce Vechec sa z národnej siete chránených území nenachádza žiadne územie. Chránené územia sa však nachádzajú v širšom okolí k.ú.Vechec.

Názov územia

Katastrálne územie

Kategória ochrany

Rok vyhlásenia

Predmet ochrany

Plocha územia v ha

Skaly pod Pariakovou

Juskova voľa

PP

1987

vypreparované skalné útvary s mozaikou rastlinných spoločenstiev

Zapikan

Davidov

PP

roklina Komorského potoka

Zámutovské skaly

Rudlov, Zámutov

PR

1981

andezitové brala a zachované biocenózy bučín, dubín, suťových javorín a skál

Svoj voľný čas môžu občania, ale aj cudzinci vyplniť túrou na vrch Makovica.

Vrch Makovica (981 m. n. m.) ležiaci v centrálnej časti Slanských vrchov, a zároveň v centrálnej časti východného Slovenska, je zaujímavý tým, že na ňom vyrástlo hneď niekoľko vysielačov a ďalších telekomunikačných objektov využívaných mobilnými operátormi, súkromnými vysielateľmi i armádou. Ich vysokánske oceľové stožiare tu vytvárajú akýsi menší „les v lese“.

Makovica je obľúbeným cieľom miestnych turistov. Jej vrchol je zalesnený, a teda neposkytuje prakticky nijaké výhľady. V nižších polohách sa však tu a tam nejaký výhľad otvorí. Husté lesy vrchu sú bohaté na huby, lesné plody a divú zver. Na Makovicu vedie cesta z Mudroviec, a tiež značené turistické chodníky z obcí Juskova Voľa (najjednoduchší prístup, zelená i modrá značka) či Herľany.

Odkaz na turistickú trasu: https://hiking.sk/hk/ar/3399/makovica_okruh_z_juskovej_vole.html

Pre ďalšiu pešiu turistiku v riešenom katastrálnom území obce Vechec slúžia aj turisticky neznačené chodníky po poľných a lesných cestách. Cyklotrasa je vedená po ceste II/576, nadväzuje vo východnej časti na mesto Vranov nad Topľou a juhozápadne na obec Banské až do priestoru Herlian. Druhá cyklotrasa vedie z centra obce po ceste III/018224 do obce Juskova Voľa. Tretia cyklotrasa vedie z obce okolo hospodárskeho dvora do obce Kamenná Poruba po jestvujúcej účelovej komunikácii.

Zariadenia pre šport v súčasnosti v obci Vechec predstavuje areál s futbalovým ihriskom, tréningovou plochou, tenisovým kurtom v zime využívaným ako ľadová plocha a asfaltovým ihriskom s celkovou výmerou cca 22 160 m2 . V areáli základnej školy sa nachádza viacúčelové školské ihrisko s umelým trávnikom a telocvičňou.