dnes, piatok 26. 4. 2024
jasná obloha 15 °C 3 °C
jasná obloha, slabý južný vietor
vietorJ, 3.28m/s

logo Preventívna Aktivita - Prevencia a inovácia skríningu smerujúca k eliminácií rakoviny krčka maternice.
Konaná dňa 28.04.2022

Dňa 28.04.2022 sme v spolupráci pracovníkov Komunitného centra a pracovníkov organizácie Zdravé regióny zorganizovali preventívnu aktivitu na tému: Prevencia a inovácia skríningu smerujúca k eliminácií  rakoviny krčka maternice.   Projekt prevencie a skríningu rakoviny krčka maternice z programu Horizont 2020 odštartoval vo februári 2021. Samotný projekt je zameraný na elimináciu výskytu (a včasné odhalenie) HPV vírusu. Na projekte za Slovenskú republiku spolupracuje konzorcium odborníkov z Trnavskej univerzity, Zdravých regiónov a Ligy proti rakovineTrnavská univerzita v tomto projekte vystupuje ako hlavný líder. Rakovina krčka maternice je rozšíreným problémom a toto ochorenie je ročne diagnostikované 500 000 ženám. Takmer všetky typy rakoviny krčka maternice sú spôsobené infekciou ľudským papilomavírusom (HPV). Práve preto Svetová zdravotnícka organizácia odporúča ako primárnu prevenciu včasné odhalenie (skríning) výskytu vírusu v tele ženy prostredníctvom testovania na HPV vírus.

Cieľom jednotlivých pracovných skupín je zabezpečenie komunitného skríningu ochorenia prostredníctvom testov určených pre samo-vyšetrenie. Tie dokážu určiť HPV infekciu pomocou využitia najmodernejších technológií pri vykonávaní skríningu. Patrí sem napríklad využitie automatického rozpoznania zmeny na sliznici pomocou umelej inteligencie, vypracovanie klinických smerníc a protokolov pre celkové zlepšenie skríningového procesu a meranie realizovateľnosti týchto protokolov.

Projekt si kladie za cieľ účinný a inovatívny skríning rakoviny krčka maternice, vrátane poskytnutia informácií o liečbe pre ženy zo sociálne znevýhodneného prostredia za účelom zlepšenia poskytovania dostupnosti, prijateľnosti a kvality zdravotníckych služieb v krajine.

Vytvorené: 12. 5. 2022
Posledná aktualizácia: 12. 5. 2022 15:36